Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
24.05.2011 22:56 - ЧЕСТИТ ПРАЗНИК НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ, БЪЛГАРСКАТА ПИСМЕНОСТ И КУЛТУРА!
Автор: peeva1950 Категория: Хоби   
Прочетен: 7653 Коментари: 1 Гласове:
0

Последна промяна: 25.05.2011 22:00


image

 

24 МАЙ В МИНАЛОТО И ДНЕС…

 

Автор и изследвал историческите факти

Петранка ТОДОРОВА

 

ДЕНЯТ НА СЛАВЯНСКАТА ПИСМЕНОСТ И БЪЛГАРСКАТА ПРОСВЕТА И КУЛТУРА

 

ЧЕСТИТ ПРАЗНИК СЛАВЯНИ И СЛАВЯНОФИЛИ

 

 

  • Светите братя Кирил и Методий;
  • Щрих за малки и големи;
  • Как почетохме великото дело на светите братя;
  • Интересни артефакти.
  • Време за размисъл;

 

Светите братя Кирил и Методий

 

Св. Св. Кирил и Методий са създателите на първата славянска азбука – глаголицата.

На името на Кирил е наречена по-късно, създадената от учениците им-последователи славянска азбука – КИРИЛИЦАТА, на която пише до днес 10% от населението в света.

 

„Названието на азбуката на чешки е hlaholice, на словашки — hlaholika, на полски — glagolica, на руски — глаголица, на хърватски — glagoljica.”

НА БЪЛГАРСКИ ЕЗИК се нарича ГЛАГОЛИЦА.

Създадена е през 855 г. Названието идва от „ГЛАГОЛЬ”, означаващо „дума” (такова е и названието на буквата „Г”). От „глаголати”, говоря, поетично се е наричала „Знаците, които говорят”.

 

Равноапостолните братя Кирил и Методий са канонизирани като светци, за святото им дело – превеждането на свещенната книга – библията на старославянски език, придобил популярност в неговия руски варинат, звучащ навсякъде в славянските богослужения, автентично, до наши дни!

 

Братята са родени през 9 век в град Солун във Византия, в 7-членно семейство на високопоставения управител баща -  Лео (Лъв) и майка Мария. Поради което са наречени Солунските двама братя. По-големият брат е Методий роден през 815 г. Константин е роден през 820 г. и към края на живота си приема името Кирил.

 

Поради ранната смърт на баща си, братята под покровителството на своя влиятелен чичо се развиват и образоват, като Кирил се учи в Магнаурската школа, а Методий е назначен за управител на административна област, населена предимно със славяни, недалеч от Солун.

 

Този факт, както и обстоятелството, че емигрирането на семейството на братята Кирил и Методии Във Византия е свързано с неблагоразположението на царя, без да е посочено в историческите хроники кой цар, респ. кое царство, допълващо се и с презумцията, че

  • евентуалното владеене на езика, за който създават азбуката, ни дава правото да тълкуваме възможния български произход на св. св. Кирил и Методий;
  • най-близката вече съществуваща по това време държава (царство) е Българската държава.

 

Православната Църква  почита светите братя Кирил и Методий като едни от св. Седмочисленици.(Св. Седмочисленици: Св. Св. Кирил и Методий, Климент, Наум, Сава, Горазд и Ангеларий).

Много е важно да се знае факта, че създаването на кирилицата става по разпореждане на българския цар Симеон І от учениците на братята Кирил и Методий, с водещото участие на св. Климент Охридски.

Учениците, респ. впоследствие канонизирани като светци, наричат азбуката кирилица в чест на св. КИРИЛ, с чието водещо участие е създадена първата славянска азбука ГЛАГОЛИЦАТА.

 

Разпространяването на кирилицата в книжовният български, руски, белоруски, украински, русински, македонски, сръбски езици и неговите варианти в страните от бивша Югославия, а също така монголският и езиците на страните от бившия СССР в Азия и Източна Европа, ни дава още веднъж правото и основанието да се смятаме за първоносители на новия Дух и Култура сред славянските народи.

 

Какъв парадокс?!

  • Двамата братя са обявени от папата за покровители на Европа!
  • Едва през 2007 г., Европейския съюз признава славянския език?!?!?!?!

 

(В навечерието на 1981 г. първият славянски папа в историята Йоан-Павел ІІ провъзгласява за вечни времена светите братя Кирил и Методии за съпокровители на цяла Европа, редом със св. Бенедикт, основателя на западното монашество.)

 

(С влизането на България в Европейския съюз от 1 януари 2007 г. кирилицата стана официална азбука на Европейския съюз, т.е. – ще се използва за служебни цели в ЕС.

След въвеждането на еврото като национална валута на страната ни, на новоотпечатваните евробанкноти, заедно с латинските и гръцките букви ще бъде отпечатван и надписът „Евро” на кирилица).

 

Щрих за малки и големи

 

Мнозина са звани, но малцина са призвани, казва святото писание!

За нас рожбите на зората на комунистическото общество тези библейски истини бяха премълчавани…

Честването на 24 май бе едно красиво, пъстро, многоцветно шествие под формата на така наречените манифестации, изведено извън вратите на храма господен!

Интересно, но факт, присвоявайки си почти изцяло моралните християнски ценности:

Че

  • хората са братя и сестри; (Равенство, Братство, Свобода);
  • трябва да се подкрепят и да се помага на бедните, болните;
  • трябва да има Мир и Разбирателство между народите;

 

Блюстителите на комунистическата власт, отричайки Бог, правеха тъкмо обратното:

 

  • Създаваха лагери, където затваряха инако-мислещите при жестоки условия;
  • Изолираха сираците, болните и старците в „Домове”, в които се отнасяха с тях като с животни!
  • Възпитаваха децата си в елитните американски университети, и колежи от целия свят и най-вече в Русия, докато нас ни възпитаваха с лозунги, без покритие и „удари под кръста”, при несъгласие, преследвайки рода на не-мислещите като тях „до девето коляно”.
  • Манипулираха съзнанието на народа, за равенство, братство и свобода, докато в същото време си купуваха имоти в луксозни западни курорти и депозираха авоарите си, откраднати в името на народа в швейцарски банки…

 

Това е историческата истина за поколението на 50-90-те години на миналия век. Тя не ни дава основание за омраза, тотално отричане на положителните културни и исторически тенденции. Въпреки цензурата, демагогията и негативине, (граничещи и свързани и с престъпления срещу човека и човечеството) по „онова” време, не може да се отрече културния разцвет на българската музика, опера, театър, балет, поезия, киноизкуство, живопис, склуптура, самодейността, читалищната просветна дейност, близките връзки със славянските страни от бившия социалистически лагер, на първо място с богатата руска култура.

 

Как почетохме великото дело на светите братя Кирил и Методий

 

На всенародни тържества в цяла България се проведоха шествия и се поднесоха венци и цветя пред паметниците на светите братя Кирил и Методий.

Проведоха се празнични Литургии в Православните храмове.

 

Тържественото честване в столицата на България  - София бе водено от кметицата на София Йорданка Фандъкова.

В словото си Фандъкова подчерта:

-Нашият град, освен културно и духовно средище винаги е бил символ на толерантност и търпимост.

София е и ще остане символ на религиозна и етническа толерантност!

Няма да допуснем различията да ни разделят и да застрашават нашия мир!

 

Рамо до рамо с нея бе президента на Република България Георги Първанов.

Той призова:

- Този политически език, който сега доминира, който е на мода…езикът на омразата и агресията, трябва решително да бъде оставен назад в миналото!

Нашият език е създаден като е свещен, език, който да обединява, да преодолява бариери.

 

Шествието предвожда Националната гвардия на Република България.

Взеха участие учени от БАН, преподаватели от СУ „Климент Охридски”, ученици от столични училища, духови оркестри, мажоретни състави, фолклорни ансамбли. Шествието премина от площада пред Националната художествена галерия, Археологическия музей, Народния театър.

Пред Народната библиотека свещеници от Българската православна църква отслужиха празничен водосвет. Бяха поднесени цветя и венци на паметника на славянските творци!

 

„Бог да ни пази от сиромашия и простотия!” изрече малко по-късно ректорът на Софийския университет в своето слово в Алма-Матер.

 

Най-масови бяха шествията в гр. Пловдив. Над 20000 граждани взеха участие в тържествения парад.

 

В Бургас  в шествията взеха участие над 5000 ученици, дейци на културата и изкуството, хиляди граждани.

 

Най-старото училище във Свиленград, възстановявайки старите традиции награди всички  отличници в учебната и възпитателна дейност.

 

В Смолян се проведе шествие само с участие на икономическата гимназия.

 

Лидерът в онлайн търсенето "Гугъл" почете деня на славянската писменост и култура 24 май с т.нар. дудъл (лого на търсачката), изписан на кирилица.


"В България на 24 май се празнува Ден на българската просвета и култура и на славянската писменост, известен още като Ден на азбуката, културата и просвещението", пише в официалния блог на търсачката. В него се обяснява какво стои зад идеята на всеки един дудъл на компанията. С подобни лога са почитани 50-годишнината от първия полет на човек в Космоса, Чарли Чаплин и други значими в историята на човечеството събития и личности.

"Св. св. Кирил и Методий са най-почитаните светци от Българската православна църква", пише още на gdoodle.blogspot.com. "Икони на двамата братя могат да бъдат видени във всяка църква", добавят още от търсачката.

 

Молебен на гроба на св. Кирил Философ бе отслужен в базиликата „Сан Клементе” Рим.

Българска делегация посети базиликата, в Рим, в която за първи път е проведена литургия на славянски език.

 

В България се проведе всенародно отбелязване на Празника на Славянската писменост и Българската просвета и култура от  най-младите славянчета – децата ни, под надслов: „Малкото Голямо  четене. „

Пред Народния театър в столицата София през целия ден пред микрофон, децата на България четат откъси от своите най-любими книги.

Посланието на децата:

(пред микрофона на площада) в краткия журналистически репортаж на въпроса

-Кои са любимите детски герои от книгите?, те масово отговориха:

 

  • Емил от Льонеберия;
  • Пипи-дългото чорапче;
  • Малкият принц.

 

Отговорите показват предпочитанията им, които се потвърждават и от гласуванията във всенародното допитване коя е любимата им детска книга.

Показателно е, че има три книги на Астрид Линдгрен, класирани в 10-те най-обичани книги от българските деца:

  • ЕМИЛ ОТ ЛЬОНЕБЕРИЯ;
  • КАРЛСОН, КОЙТО ЖИВЕЕ НА ПОКРИВА;
  • ПИПИ ДЪЛГОТО ЧОРАПЧЕ.

 

Чудесното е, че има две български книги в класацията:

  • Ян-Бибиян на Елин Пелин и
  • Патиланско Царство на Ран Босилек

 

Следват:

МАЛКИЯТ ПРИНЦ с автор: Антоан Дю Сент Екзюпери;

МЕЧО ПУХ с автор: Алън Мил

ХАРИ ПОТЪР с автор: Джуан Роулинг

ЗДРАЧ с автор: Стефани Майер

АЛИСА В СТРАНАТА НА ЧУДЕСАТА с автор: Луис Карол

 

Гласуването продължава, но можем уверено да кажем, кои са основните добродетели, които притежават нашите деца, според тематиката на любимите им и предпочитани книги:

  • Вярата в доброто;
  • Вярата в любовта;
  • Вярата в дружбата и приятелството;
  • Вярата в космическото бъдеще;
  • Вярата в Милосърдието и хуманността;
  • Вярата в чудесата и магичните способности на човека;
  • Вярата във възможностите хората да летят;
  • Желанието да живеят свободни и неограничавани;

 

Можем да се гордеем, че въпреки кризата и девалвацията на справедливостта и законността в съвременното българско общество, острия дефицит в образователната система, народа ни е съхранил християнските добродетели, възпитава в свободолюбив и извисен Дух децата си,  изгражда стабилни основи в съзнанието на подрастващото покалениее - достоен наследник и продължител на Великото дело на светите братя Кирил и Методий!

 

Културни събития

Голямата награда за цялостен принос на фондация”Аскеер-2011” статуетката на Георги Чапкънов - получи Актьорът – Легенда на българското кино Коста Цонев.

 

Три „Аскеера” получи спектакълът „Сирано дьо Бержерак” от Едмон Ростан, постановка на Теди Москов в Народен театър „Иван Вазов”, като най-доброто представление за годината, според Академия „Аскеер.” Москов получи два „Аскеера” – за режисура и за спектакъл.

Актьорът Деян Донков спечели „Аскеер” за главна мъжка роля в същия спектакъл.

 

Три „Аскеера” спечели  постановката „Зимна приказка” от Уйлям Шекспир, представена в Театрална работилница „Сфумато”  от Маргарита Младенова за режисура, Даниела Олег Ляхова за сценография и Асен Аврамов  за музика.

 

Под патронажа на Министерство на културата и Столична община в зала 1 на НДК (Народен дворец на културата) над 600 самодейци от цялата  страна изнесоха гала-спектакъл  „Българският пламък” в чест на 100-години Съюз на читалищата в България.

Бяха представени автентични български носии от всички области на страната.

Участие взе и българският премиер Бойко Борисов, който бе награден за активна читалищна дейност и обеща в бъдеще по-добро финансиране на читалищната дейност.

 

Резултатите от проведеното допитване на Агенция за социални проучвания „Галъп Интернешенъл” , показват, че българите, които, както е известно имат най-много празници в света поставят като най-святи, близки и почитани:

 

  • На Първо място 3 март – Празникът  на освобождението на България от турско робство;
  • На Второ място 24 май – Празникът  на славянската писменост и българската просвета и култура;
  • На Трето място 1 март – Празникът на пролетта и

 

Непреодолимия стремеж за българската идентичност и обединение, когато страната е била разделена на три области. Според една от легендите това е капката кръв, символ на мартеничките – бяло и червено – здраве и благополучие, станала сигнал за освобождаване от вражески плен.

 

Вестта е била пренесена със завързан за крачето на бял гълъб, бял конец, опръскан с кръвта на поробените ни прадеди. По този начин, те са изпратили послание за освобождаването им, от обединените български воини от другите две области, намиращи се на другия бряг на реката Дунав.

 

Интересни Арте-факти

 

В СОУ „Свети Седмочисленици” гр. Търговище са запазени

 

  • Два екземпляра на първия Български буквар „Рибния Буквар” от българския просветител д-р Петър Берон. Единият от годината на издаване 1824, а другият преработено издание. Уникалната възрожденска книга е с напълно запазена оригинална рисунка на Делфина. Дарена е на училището от негов възпитаник преди 86 години;

 

  • Училищният музей съхранява редки издания на класическия български роман „Под игото” от 1939 година с автор българския класик и ненадминат майстор на перото Иван Вазов;

 

  • Оригинално издание на историческата трагедия на Уйлям Шекспир – „Ромео и Жулиета”,  датиращо от 1897 година;

 

  • Оригинални училищни дневници от началото на 20-ти век;

 

  • Оригинална директорска мастилница;

 

  • Оригинални калем и плочка, на които са писали и са се обучавали учениците в древността.

 

Уникалните експонати, в чест на 165-годишнина на светското образование в гр. Търговище  са изложени в училищния „Музей на знанието” на СОУ „Св. Седмочисленици”.

 

Духът на Дядо-Славейков  все още продължава да витае в балканското градче Трявна и привлича като забележително място, хиляди посетители-туристи.

Славейковото школо, както го наричат местните, предоставя уникални възможности.

(към които по майчина линия имам честта да принадлежа и аз, и даже имам в някаква далечна степен родствена връзка със Славейковия род по линия на дядо ми Тодор, роден в с. Гуглевци, кв. Плачковци на гр. Трявна).

Тук могат да бъдат видяни:

 

  • Автентична класна стая; (Училището е едно от първите светски училища в България и отваря врати през далечната 1939 г. в планинското градче Трявна.

 

  • Пясъчни тетрадки, на които са писали с пръсти учениците в миналото;

 

  • Пачи пера, с които са имали право да пишат само отличниците;

 

  • Отличия, под формата на медальони, с плочки, отразяващи степента на овладяване на знанията.

 

  • Дълга пръчка, достигаща до последните чинове, с която учителят е имал право и възможност да наказва от мястото си нарушаващите дисциплината ученици.

 

Възрожденският дух на Петко Славейков когато той става учител в тревненското школо носи ентусиазма на първите български даскали – истински просветители!

 

  • Преди повече от век и половина ВЗАИМО-УЧИТЕЛНИЯТ МЕТОД е бил основна част от родната образователна система;
  • По-напредналите ученици били длъжни да помагат на по-малките, новите и изоставащите;
  • В една класна стая рамо до рамо стояли учениците от няколко класа.

Дядо Славейков прави значителни промени:

·         Разделя училището на взаимно и класно.

·         Посява семената на възрожденския дух.

·         Възпитава отношение на национална принадлежност, жажда за знания, дисциплина и внимание, с които печели възторга на своите ученици.

Светското училище в гр. Трявна са завършили легендарни личности като

·         АНГЕЛ КЪНЧЕВ,

·         ПЕНЧО СЛАВЕЙКОВ,

·         Д-Р ХРИСТО ДАСКАЛОВ.

Съществуват още много други стари училища, в България, между които са запазени, макар и не особено добре поддържани (в близост до гр. Малко Търново) и килийни, където също е запазена автентичната обстановка, както и Музей на образованието в гр. Габрово.

Тези два примера, бяха посочени като отличителни, в емисията новини, отразяващи честванията на Деня на Славянската писменост и култура днес, 24 чай 2011 година прослушвани лично от мен през целия ден по

·         Националната телевизия – Първи канал;

·         БТВ – Втори канал;

·         ТВ-7.

Време за размисъл

 

Разположена географски на оживен кръстопът, България е съ­четала ценности от тракийската, гръко-римската, прабългарската и славянската култура. Тя оцеля­ва през дълги векове, лишена от политическа самостоятелност, и се възражда за нов живот. Исто­рическите превратности в съдба­та на България дават основания на учени и от Запад, и от Изток да я нарекат Държава на духа. България заслужава уважението на цивилизования свят или поне докато човечеството влага истин­ски смисъл в понятията култура, равноправие и човечност.

(Цитат от: Написаното по официални слова на уче­ните слависти проф. Роже Бернар, проф. Димитри Оболенски, проф. Санте Грачоти и акад. Дмитрий Лихачов, обнародвани в Кирило-Методиевския вестник „За буквите – О писменехь; на сайта на Специализираното висше училище по библиотекознание и информационни технологии; на този интернет адрес: http://www.unibit.bg/includes/news/newspaper/3.pdf)

 

21-век ни провокира към ОБЕДИНЯВАНЕ усилията на всички славяни за Истински разцвет на Славянската Духовност и Култура, възстановяване на културните, икономически  и политически връзки, традиции и усилия с ясното съзнание, воля и  деятелност;

Да бъдем достойни за Великата Мисия на Духовността, за която сме генетически предопределени, доказвайки на Света уникалнате Християнски добродетели на Шестата (славянска) раса:

 

  • МИР,
  • ЛЮБОВ,
  • ХАРМОНИЯ И
  • ОБЕДИНЯВАНЕ НА ВСИЧКИ НАРОДИ!

 

 

В навечерието на светлите празници много от новинарските емисии, отразяващи честванията на Деня на славянската писменост и българската просвета и култура в различните населени места на Родината ни започваха с възклицанието:

 

Днес, всичко мина, мирно и тихо…

 

Без да се впускам в подробности, ще отбележа, че се визира лицето Волен Сидеров, български политик-националист, лидер на партия „Атака”, който започна предизборната си битка с поредица от скандални акции.

По тази причина бе опорочена културна инициатива - Празничен концерт по повод обяването на Баташките Новомъченици преди няколко дни в гр. Батак, разразил се ръкопашен бой, иницииран от митингуващи на площада атакисти, в който бе ударено дете, заклеймило националистите с детското си възклицание пред журналистите с едно изречение:

-Как може тези хора да говорят, че обичат България?

 

Разпалване на етническа нетърпимост, инициира скандал пред молещите се в джамия в центъра на столицата, запалвайки килимче и отново побой, завършил с разтърваване от полицията…

 

Тези хора, наричащи себе си „обичащи България”, не само, че не бяха видяни да уважат един от най-красивите ни Национални празници, дори напротив, лепяха „позиви” из столицата, да се проведе Референдум по въпроса за правилността на позицията им.

Фанатизираният лидер се е взел толкова на „сериозно”, след като дори неговите съмишленици се отцепиха преди около година и сега има две „Атаки!!!”

 

В съпричастност с изказванията на всичките ни държавни ръководители и високопоставени лица днес за национално единение и толерантност, си позволявам да отбележа:

Дай Боже никога повече да няма фашизъм, вандализъм и преследване на хората, поради расови, етнически, социални и други различия!

 

Има, над какво да се замислим, за да останем в очите на света достойните наследници на Великото и Свято дело на нашите Първоучители Светите Братя Кирил и Методий и техните достойни ученици и последователи!

 

 image

 Първата Българска Азбука - ГЛАГОЛИЦА

image

 Българската азбука, наречена КИРИЛИЦА





Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

1. shtaparov - По-правилно е да я наричаме "Общо- Българска писменост"
27.11.2011 19:53
Писмеността не е била правена само за Скловените (Третото коляно на
Българския род),а за трите Български колена. Затова тя не е само Славянска,
а Общо- Българска.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: peeva1950
Категория: Хоби
Прочетен: 1362415
Постинги: 576
Коментари: 319
Гласове: 483
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930